آیا برنج تازه عطر بیشتری دارد یا برنج کهنه؟

آیا برنج تازه عطر بیشتری دارد یا برنج کهنه؟می دانید که تفاوت عطر برنج تازه و برنج کهنه چقدر است؟

 

می دانید که تفاوت عطر برنج تازه و برنج کهنه چه اندازه و چه مقدار است ؟ هیچ اندیشیده اید که آیا برنج تازه عطر بیشتری دارد یا برنج کهنه؟

 

برخی مشتری ها به ما می  گویند و اطلاع می دهند که برنجی که شش ماه پیش به ما داده بودید، خیلی خوش عطر بود ، ولی این برنجی که الان از شما خریده ایم، عطر و بویش کم تر است. ما در پاسخ به آنها می گوییم که برنج ، همان برنج است ، ولی عطر و بوی برنج تازه با برنج کهنه و مانده شده متفاوت است.

عطر برنج ، ارتباط مستقیمی با مدت زمانی که از برداشت آن می گذرد دارا می باشد. برنجی که تازه برداشت شده است و تازه است، دارای عطر بیشتری می باشد. اگر همین برنج را مدتی نگهداری کنید و سپس آن را ببویید حس می کنید که عطر آن نسبت به زمان برداشت اش کم تر شده است ؛ برنج همان برنج است ، اما به علت تبخیر آب و رطوبت درونی آن ، عطر آن مقداری متفاوت تر می شود و کاهش می یابد.

بنابراین اگر در شهریور ماه برنج خریدید و عطر و بوی خوبی داشت  ، نباید انتظار داشته باشید که در اردیبهشت سال دیگر نیز آن برنج، همان قدر عطر و بو داشته باشد؛ چرا که مقداری از عطر و بوی آن بر اثر گذشت زمان ، کاهش می یابد و از سال قبل ش ، کم تر می شود.

البته فراموش نکنید که پخت برنج تازه، سخت تر از پخت برنج کهنه است؛ چرا که برنج تازه به دلیل داشتن رطوبت ممکن است که شُل بشود و وا برود  و یا این که حالت خمیری در پخت پیدا کند؛ در حالی که برنج کهنه ، هر چه قدر هم که در آب جوش غلت بزند، اتفاقی برایش نمی افتد و تغییر چندانی در پخت ش به وجود نمی آید و توسط هر کسی به سادگی قابل پخته شدن است.

البته مسایل دیگری هم در عطر و بوی برنج هست که در مقاله چرا برنج ها ، عطر و بو ندارند ، بیشتر بررسی شده است ؛ البته شاید برای تان جالب هم باشد که برداشت دستی برنج و برداشت با کمباین ، بر عطر برنج تاثیر مستقیم دارد.

دیگر نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.