چمستان ، یکی از نقاط حاصل خیز برنج در شمال ایران است

 

برنج تازه امسال ۹۸ در چه زمانی خواهد آمد ؟ این سوالی است که خیلی از ایرانیان از ما می پرسند و به دنبال پاسخ دقیقی برای آن هستند.

 

بارش های گسترده نیمه دوم تیرماه ۹۸ که پس از گرمای بی سابقه اواسط تیرماه آغاز شد ، سبب می شود تا  زمان برداشت برنج شمال در استان های شمالی گیلان و مازندران و گلستان به تاخیر بیفتد؛ این تاخیر ، در حد یک تا دو هفته خواهد بود.

 

اگر باران نمی بارید و گرمای هوا، به قوت خود ادامه می داشت، احتمالا برداشت برنج تازه امساله به صورت گسترده در اوایل مرداد ۹۸ آغاز می شد؛ ولی این بارش ها، سبب می شود که برداشت برنج ، به اواسط مرداد ماه منتقل شود.

 

البته در نقاط مختلف شمال ، زمان برداشت برنج متفاوت خواهد بود و با همدیگر تفاوت خواهد داشت؛ به گونه ای که معمولا برداشت برنج در مازندران، زودتر از برداشت برنج در گیلان خواهد بود.

 

تاثیر بارش باران بر شالیزارهای برنج

بارش باران در زمانی که خوشه های برنج نزدیک به زرد شدن هستند، سبب می شود که دانه ها دیرتر برسند و برداشت آنها دیرتر صورت بگیرد؛ یعنی مساله ای که در نیمه دوم تیرماه امسال ( ۱۳۹۸) ، در جای جای شمال به حالت های گوناگون رخ داده و سبب شده که زمان برداشت برنج ایرانی شمال، به تعویق بیفتد.

 

از دیگر تاثیرهای بارش باران ، باید به این نکته اشاره کرد که دانه های باران در برخی مناطق ، باعث می شود که ساقه های برنج خم بشوند و پدیده ای به نام ورس روی بدهد که چندان مطلوب کشاورزان و برنج کاران شمالی نیست؛ چرا که با افتادن ساقه های برنج، کار برداشت آنها نیز به مراتب برای کشاورزان ، سخت تر خواهد شد.

 

البته بررسی دقیق تر این مساله، با آمارهایی که در مرداد ماه ۹۸ منتشر خواهد شد ، معلوم خواهد گشت.

 

به هر حال امیدواریم که امسال نیز ، با وجود بارش ها ، خسارت های کمتری به شالیزارهای برنج وارد بشود و رونق کشاورزی و صنعت برنج ایرانی شمال، هم چنان پابرجا و متعارف باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.