فیلم–کوچه-های-روستای-چاپارخانه
در چاپارخانه قدم بزنید ! فیلم این روستا را ببینید.

روستای چاپارخانه از این نظر که یوسف هاشمی در آن سکونت دارد، اهمیت زیادی دارد. یوسف هاشمی ، کاشف و مخترع برنج هاشمی گیلان است و محل زندگی او ، همین روستا می باشد. او  کسی است که برنج هاشمی را در این روستا پیدا کرد و با دادن آن به برادرش و دیگر کشاورزان، این برنج را گسترش داد.بنابراین روستای چاپارخانه به دلیل آن که محل کشف برنج هاشمی گیلان است، در صنعت برنج ایران دارای اهمیت تاریخی زیادی می باشد.

فیلم چگونگی کشف برنج هاشمی گیلان

هم چنین رقم برنج هاشمی یکی از بهترین و اعلاترین برنج های ایرانی گیلان است. پخت آن خوب است و طعم و مزه و هضم عالی ای دارد. ( فیلم نمونه پخت عدس پلوی زعفرانی با برنج ایرانی هاشمی )

 

روستای چاپارخانه در کجا قرار دارد

روستای چاپارخانه در  شمال رشت و بخش خُمام قرار دارد . نرسیده به جاده پر ترافیک بندرانزلی . در واقع بزرگ راه رشت – بندرانزلی ، دقیقا از میان این روستا می گذرد.

یوسف هاشمی نیز در سال ۱۳۹۵ تصادف سنگینی در همین بزرگ راه داشت. او از عرض بزرگراه ، پیاده رد می شد که به شدت با یک خودرو برخورد نمود. بیهوش شد و تحت چند عمل جراحی سنگین قرار گرفت و چندین شبانه روز در بخش مراقبت های ویژه بستری شد.

این تصادف ، هزینه درمانی سنگینی برای او داشت و بر سلامت او نیز ، حداقل تا یک سال تاثیر زیادی گذاشت. جالب است که دوست کشاورز او ، علی کاظمی ،  دیگر نابغه برنج گیلان که برنج علی کاظمی را کشف نموده است نیز در همان سال در شیب تند یک زمین کشاورزی تصادف نمود و او هم به شدت آسیب دید.

روستای-چاپارخانه-محل-کشف-برنج-هاشمی-گیلان-درب-ورودی-خانه-کاشف-برنج-هاشمی
درب ورودی خانه یوسف هاشمی در "اسلام محله" روستای چاپارخانه

علاقه زیاد اهل روستا به یوسف هاشمی

خانه یوسف هاشمی ، در بخش غربی روستای چاپارخانه ، در اسلام محله ، نبش کوچه شهید ابراهیم هاشمی زاده قرار دارد .

زمین کشاورزی و باغ یوسف هاشمی  نیز در همان جا و در کنار خانه اش قرار دارد. همان زمین کشاورزی ای که برنج هاشمی در دهه ۶۰، برای اولین بار پیدا ، کشف و اختراع شد.

مردم روستای چاپارخانه ، علاقه زیادی به یوسف هاشمی  و خانواده وی دارند. گذشته از این که در روستا ، نسبت های فامیلی با یکدیگر وجود دارد، آنها از این که چنین شخص هوشمندی در میان آنها زندگی می کند، به خود می بالند. چرا که روستای آنها ، محل کشف یکی از محبوب ترین برنج های ایرانی شمال ایران یعنی نژاد برنج هاشمی است.

 چه برنج هایی در استان های شمالی ایران کاشته می شود؟

روستای-چاپارخانه-محل-کشف-برنج-هاشمی-گیلان-زمین-کشاورزی-یوسف-هاشمی
زمین کشاورزی یوسف هاشمی در کنار خانه اش

مجتبی نظمی ، دهیار روستای چاپارخانه می گوید که  وقتی کسی پرسش می کند  که برنج هاشمی در کجا پیدا شد و یا محل کشف برنج هاشمی در کجا بود ، نام روستای “چاپارخانه” در بخش خمام رشت در استان گیلان بر زبان آورده می شود ، احساس غرور می کند و به وجود یوسف هاشمی و خانواده اش در روستای شان افتخار می نماید.

فیلم روستای چاپارخانه گیلان

دیگرنوشته ها

1 دیدگاه دربارهٔ «روستای چاپارخانه ، محل کشف برنج هاشمی گیلان»

  1. بازتاب: صدف طاهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.