علت اصلی کاشت برنج دوم در استان مازندران

استان مازندران، برخلاف خیلی از استان های دیگر که کشت برنج را کلا کنار گذاشته اند، دو بار درسال برنج تولید می نماید

 

آیا می دانید علت اصلی کاشت برنج دوم در استان مازندران چیست و  چرا کشاورزان مازندرانی از کشت دوم برنج استقبال نمایند؟

 

در پاسخ به شما می گوییم که آن چه برای کاشت دوم برنج ، بیش از هر چیز به آن نیاز می باشد، آب است؛  چرا که اگر آب در جایی وجود داشته باشد و هوا هم یاری کند و کشاورز هم بجنبد، برنج کشت دوم می  تواند ارمغانی برای کشاورز  باشد.

علت دیگری که سبب می شود کشت برنج دوم در این استان رونق داشته باشد، تمایل و سیاست گذاری مسوولین جهاد کشاورزی استان مازندران است. در سال های گذشته، جهاد کشاورزی این استان تلاش کرده است تا در مقابل همه مخالفت هایی که از داخل استان یا خارج استان نسبت به کاشت برنج کشت دوم صورت می گیرد بایستد و تمام قامت از کاشت برنج کشت دوم حمایت کند.

اختلاف نظرها درباره آسیب ها ، زیان ها ، ضررها و مضرات برنج کشت دوماختلاف نظرها درباره آسیب ها، زیان ها ، ضررها و مضرات برنج کشت دوم

بنابراین اگر در قلب تابستان به مازندران و گلستان رفتید و دیدید که زیر آفتاب داغ و سوزان تموز، کشاورزان در شالیزار مشغول نشا و کاشت برنج هستند، تعجب نکنید و بدانید که تامین آب کافی کشاورزی در این استان و حمایت مسولین ، سبب شده است که کسب و کار برنج کشت دوم ، رونق بیابد و گسترده شود.

البته تامین آب کشاورزی برنج کشت دوم، ممکن است به صورت های مجاز هم نباشد؛  این نکته ای است که نباید از یاد برد و بدان بی توجه بود.

کشت دوم برنج ، چه قدر آب می خواهد کشت دوم برنج ، چه قدر آب می خواهد؟

دیگر نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.