داستان جالب خزانه ها

داستان جالب خزانه ها

خزانه یا تیم بیجار

داستان جالب خزانه ها در حدود یک ماه مانده به عید نوروز و در اسفند ماه کلید می خورد. در واقع ساخت خزانه ها، مرحله اولیه کاشت برنج شمال است که معمولا در استان مازندران، این کار زودتر از استان گیلان انجام می شود. شاید برای خیلی  از مسافرین، این سوال پیش می آید که کشت برنج چگونه شروع می شود یا این که پلاستیک هایی خمیده ای که در مزرعه و شالیزار برنج دیده می شود چیست و برای چه کاری استفاده می شود؟

بنابراین ما در این نوشته ، برای شما توضیح می دهیم که شروع کشت برنج شمال چگونه است و در ابتدای کاشت برنج، چه کارهایی انجام می شود تا خزانه یا همان تیم بیجار( یا توم بجار) آماده بشود.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالدر تصویر بالا، شلتوک های برنجی که کشاورزان ، از سال قبل نگاه داشته اند یا این که از دیگر کشاورزان خریده اند ، بر روی زمین پهن شده است و روی آن ، با پتو پوشانیده می شود. پتو و پارچه های کلفت، کمک می کند تا رطوبت دانه ها در زیر تیغ آفتاب زمستانی بخار نشود و باقی بماند. شلتوک ، همان دانه برنج با پوست است که به آن جوی برنج هم گفته می شود.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالکشاورزان ، هر روز پوشش روی دانه ها را کنار می زنند و رطوبت دانه را بررسی می نمایند؛ اگر دانه های برنج، خشک شده باشد، بر روی آنها آب می پاشند تا تر و تازه و شاداب باقی بمانند.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالپس از چند روز ، دانه های برنج جوانه می زنند و برای پهن کردن در خزانه آماده می شوند ؛ اینجاست که حیات دوباره دانه ها آغاز می شود و هر کدام از آنها، حسی از زندگی و طراوات جنینی را به انسان منتقل می کند.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالکشاورزان با چوب های درخت انجیر یا توت ، سازه اولیه خزانه برنج را می سازند. خزانه برنج، محلی برای نگهداری این شلتوک های جوانه زده شده است تا ساقه اولیه برنج، از آنها بیرون بزند و برای نشا در مزرعه آماده بشود.

سپس این شلتوک های جوانه زده ، بر روی واحدهای معمولا مستطیل شکل بر روی زمین پهن می شود .

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالکشاورزان ، پلاستیک های برنج را به عنوان سقف یا پوششی شبیه به حالت گلخانه، به اندازه هر واحد خزانه  بر روی زمین پهن می کنند و می بُرند.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالاین مرحله ، معمولا به صورت گروهی انجام می شود و چندین کشاورز به یکدیگر برای پهن کردن پلاستیک ها بر روی چوب ها کمک می کنند. البته معمولا کار تولید برنج شمال، یک فعالیت گروهی است و خیلی از خانواده ها، در تولید برنج به همدیگر به صورت متقابل یاری می رسانند.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالکشاورزان در دو سوی خزانه می ایستند و پلاستیک را به سویی دیگر می کِشند تا به درستی قرار بگیرد.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالسپس آن را در دو سوی خزانه باز می کنند و می گسترانند تا پهنای آن ، همانند سقف بر سر دانه های جوان و جوانه های کوچک، باز شود.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالاما این پلاستیک ها ، ممکن است که با وزش باد حرکت کنند و هوای سرد را به درون خود ببرند. بنابراین باید به روشی آنها را ثابت نمود تا جابجا نشود.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالکشاورزان در دو سوی پلاستیک ها، مُشته های گلِ را قرار می دهند تا به این هدف برسند. برای این کار ، از یک سو شروع می کنند و به سویی دیگر حرکت می نمایند.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالهر واحد از خزانه ها ، می بایست تمام بشود تا کار بر روی واحد بعدی انجام بشود. این طور نیست که همه پلاستیک ها کشیده بشود و سپس ، یک دفعه همه آنها را با همدیگر ثابت و ایستا و مستحکم نمود.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالقبلا زالوها بیشتر بودند و حضور در این زمین ها، باعث می شد که یک نوع زالودرمانی طبیعی انجام بشود؛ ولی اکنون ، نسل زالوها کمتر شده است.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالالبته آگاهی کشاورزان افزایش یافته است و تلاش می کنند تا با استفاده از روش های تولید برنج ارگانیک یا با استفاده کمتر از کودهای شیمیایی یا آفت کش ها، به حیات دوباره زالوها ، قورباغه ها و لاک پشت ها، فرصت دوباره بدهند.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالمعمولا دو تا سه هفته طول می کشد تا خزانه برنج ، رشد کند و به حد نرمالی برسد که قابلیت در دست گرفتن و کاشته شدن برای نشا را پیدا نماید.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالدر این مدت ، کشاورزان در زمین کشاورزی شان آب می گیرند و آن را آماده می نمایند تا برای شخم زدن و نشای برنج آماده بشود.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالپلاستیک خزانه برنج، با توجه به دمای هوا، معمولا از یک سو بالا برده می شود تا تهویه صورت بگیرد و دمای داخل خزانه، نه به اندازه ای گرم بشود که ساقه های نورس را بسوزاند و نه به اندازه ای سرد بشود که مانع رشد آنها بشود.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالکشاورزان به تجربه می دانند که چه مقدار جریان ورود و خروج هوا برای رشد جوانه ها کافی است.

 

مرحله اولیه کاشت برنج ایرانی شمالآب گیری برای زمین ها نیز به صورت موازی آغاز می شود که خود ، مناظری زیبا و چشم نواز را در زمین های شمالی ، پیش روی کشاورزان و بازدیدکنندگان قرار می دهد ؛ البته اگر ویلاسازی های گسترده اجازه دهند که این تابلوهای با طراوت طبیعی ، باقی بمانند!

۱ دیدگاه

  1. کیارش عباسی گفت:

    چقدر توضیح تون عالی و خوب بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.