جشنواره ملی برنج شکرانه ایران ، در شهریور ۹۷ به سال سوم خویش می رسد تا آیینه ای باشد از کوشش ها و زحمت های جان فرسای کشاورزان برنج کار سراسر ایران.

این جشنواره که جای خودش را به خوبی در میان مردم  و مسوولین همه استان های کشور باز کرده است، شاهد بخش های گوناگونی خواهد بود و وظیفه پذیرایی و اجرای آن ، باز هم بر دوش اهالی منطقه سرسبز و زیبای سیاهکل در استان گیلان خواهد بود.

دکتر مهران رحیم پور ، دبیر این جشنواره ، در این گفتگو به بخش های گوناگون این جشنواره ملی برنج ، اشاره می نماید . فیلم و متن این گفتگو را در ادامه ببینید و بخوانید.

 

ما با توکل بر خداوند، جشنواره سوم ملی برنج شکرانه ایران را در نیمه اول شهریور ماه ۹۷ برگزارمی کنیم. جشنواره برنج در سیاهکل استان گیلان برگزار می شود و مثل جشنواره های گذشته ، تمرکز ما در خصوص معرفی پتانسیل های کشاورزی منطقه و معرفی کشاورزان نمونه و برنج سالم می باشد.

 

دعوت از کشاورزان برنج سایر استان ها

بنا داریم که گروه هایی را از سایر مناطق کشور که موضوع برنج کاری برای آنها وجود دارد ، دعوت نماییم: از جمله مازندران، گلستان، خوزستان ، فارس ، اصفهان و جاهای دیگر.

هدف مان هم این است که هم رسم و رسوم مربوط به برنج کاری این اقوام گوناگون را برای مردم توضیح بدهیم و نمایش بدهیم و هم یک جلوه ای وجود داشته باشد که مردمی که مراجعه کرده اند بتوانند بیشتر با این کشاورزان و خلق و خوی کاری شان و هم چنین آیین هایشان آشنا بشوند.

 

بخش های مختلف جشنواره ملی برنج شکرانه ایران

بخش های مختلف جشنواره برنج شامل معرفی کشاورزان برتر ، نمایشگاه آیینی از رسم و آیین های برنج کاری نقاط دور و نزدیک کشور،  شعرخوانی و مسابقه ویژه عکاسی می باشد که تمام مراحل کاشت و داشت و برداشت برنج را در بر می گیرد.

البته فراخوان آن ها نیز اعلام شده است و علاقه مندان می توانند عکس ها، مقاله ها ، یا ایده های  خود را برای ما ارسال کنند. این عکس ها داوری می شود و در روزهای جشنواره به نمایش گذاشته می شود.

دعوت به همکاری با جشنواره برنجچگونگی ارسال ایده برای جشنواره ملی برنج

فستیوال مجسمه های غول پیکر کاهی

یکی از بخش های منحصر به فرد جشنواره برنج امسال ، برگزاری فستیوال مجسمه های غول پیکر کاهی است که برنامه ریزی های آن انجام شده است و در نظر داریم که به شکل بهتر و گسترده تری در روزهای جشنواره برگزار شود.

عنایت دارید که یکی از معضلات کشاورزی ایران، ضایعات کشاورزی است و ما با ساخت مجسمه های غول پیکر کاهی می خواهیم این حرف را انتقال بدهیم که ضایعات کشاورزی ما در صنعت، هنر و جاهای بسیار زیاد دیگری قابل استفاده و کاربرد می باشد.

 

آشنایی با غذاهای محلی گیلان

همانند سال های قبل ، ما بازارچه محصولات استانی را راه اندازی خواهیم کرد و در روزهای جشنواره ، فستیوال غذاهای محلی گیلان را خواهیم داشت تا مردم بتوانند  از این فضاهای زیبای سنتی و بومی این استان سرسبز ، استفاده بنمایند و با رسوم خوراکی این استان و گیلانیان آشنا بشوند.

نوشته های دیگر درباره جشنواره ملی برنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.