آیا برنج کشت دوم نیاز بیشتری به کودهای شیمیایی دارد

کشت دوم برنج، یکی از علت های افزایش ده درصدی مصرف کودهای شیمیایی در مازندران بوده است.

این پرسش مهمی است که آیا برنج کشت دوم ، نیاز بیشتری به کودهای شیمیایی دارد و یا خیر؟ چون که مشخص است وجود و استفاده بیشتر از اندازه کودهای  شیمیایی ، به جای آن که سبب تقویت خاک شود، در برنج ( یا هر محصول کشاورزی دیگری) رسوب می کند و به خورد مصرف کننده می رود. حال ما سعی می کنیم با بررسی ویژگی های برنج، به این سوال پاسخ بدهیم .

 

تفاوت قیمت کودهای طبیعی و شیمیایی برنج

گیاه برنج ویژگی ای دارد که اگر قبل از برداشت ، بر زمین بیفتد و بخوابد، هزینه های برداشت را افزایش خواهد داد. یکی از علت های مهم افتادن یا خوابیدن برنج (ورس) ، همان ضعیف بودن زمین و نیاز داشتن خاک به کود شیمیایی است.

در حال حاضر، تفاوت قیمت کودهای طبیعی و شیمیای زیاد است: قیمت کودهای طبیعی گوسفندی و گاوی ( به دلیل عدم توجه به کاشت برنج اُرگانیک و نبودن برنامه ریزی و توجه مناسب و کلان در این بخش) خیلی بالا می باشد. هر نیسان کود گاوی یا گوسفندی خوب، خدا تومن قیمت دارد !

کشاورز هم نمی تواند این کودهای گران را بخرد و برنج ارگانیک از نظر کود، تولید نماید ؛ بنابراین راهی باقی نمی ماند جز  این که کشاورز برنج کار از کود شیمیایی و صنعتی که ارزان تر و قابل دسترس تر است استفاده کند.

شالی کار گزینه ای نخواهد داشت جز این که برای برنج خویش ، از کود شیمیایی استفاده کند؛ اما مقدار مصرف شده کود شیمیایی، به شکل مستقیم به توانایی و قدرت زمین کشاورزی بستگی دارد؛ چرا که این زمین است که به کشاورز اعلام می کند که من ضعیف شده ام و دیگر زورم نمی رسد که برنج ات، را صاف و مستقیم و ایستاده نگاه دارم !

 

افزایش ده درصدی کود شیمیایی در برنج کشت دوم

سلطانی ، رییس شرکت خدمات حمایتی کشاورزان مازندران به خبرگزاری ایرنا در شهریور ۹۶ گفته که آمار مصرف کودهای شیمیایی در این سال، افزایش ده درصدی نسبت به سال قبل در این استان داشته است. او دلیل بیشتر مصرف شدن کودهای شیمیایی را زیاد شدن کشت دوم برنج و کشت گیاهان دیگری هم چون کلزا در مازندران دانسته است.

ما امیدواریم که این موضوع به کمک آزمایش های علمی در سطح گسترده ، روشن و گویا بشود   که آیا برنج کشت دوم ، دارای تعادل در نسبت عناصر خاک می باشد و یا خیر؛ ولی به صورت ذهنی و ساده یا همان دودوتا چهارتایی ، اگر در کشت دوم برنج ، کشاورز از مقدار بیشتری کود شیمیایی استفاده کند تا بخواهد مانع از خوابیدگی و افتادنِ ساقه های برنج بشود، ممکن است که برنج به دست آمده ، برنج مناسبی نباشد و با خود آلودگی و یا عدم تعادل در عناصر اصلی را به همراه داشته باشد.

برنج کشت دوم در کجا کاشته می شود برنج کشت دوم در کجا کاشته می شود؟

دیگر نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.