چگونگی تامین آب برنج کشت دوم در استان مازندران

ممکن است در تامین آب برنج کشت دوم، از راه های غیر قانونی نیز استفاده بشود

 

خیلی از استان های کشور به دلیل تامین نشدن آب مورد نیاز برای کاشت برنج ، به صورت کلی کاشت برنج را بوسیده و کنار گذاشته اند و از دایره کشاورزی استان خویش ، حذف نموده اند ؛ چه برسد به این که بخواهند کاشت دوم برنج نیز داشته باشند ؛ در حالی که در مازندران ، به دلیل تامین شدن آب ، کشت برنج دوم ، به خصوص در نواحی مرکزی آن ادامه دارد ؛ بنابراین چگونگی تامین آب برنج کشت دوم در استان مازندران، خود نکته ای است که می توان به آن پرداخت.

در کجای ایران برنج کاشته می شود؟ چه بخش هایی از ایران دارای کشت برنج می باشد؟ در پاسخ باید گفت به غیر از انواع برنج شمال ایران ، حداقل در ۱۴ استان کشور ثبت شده که برنج ایرانی به صورت کم و زیاد کاشته می شود؛ اما نوع آن و مقدار آن متفاوت می باشد. در کجای ایران برنج کاشته می شود؟

شیوه مجاز و  غیر مجاز تامین آب برنج کشت دوم

از نظر قانونی بودن و مجوز داشتن ، تامین آب برنج کشت دوم در استان مازندران، به دو شیوه کلی مجاز و  غیر مجاز انجام می شود.

شیوه مجاز تامین آب ، از دو سد بزرگ استان مازندران ( رجایی و البرز ) می باشد که در ارتفاعات ساری و بابل قرار دارند. این دو سد، سدهای بزرگی هستند که در فصل های بارندگی، آب را ذخیره می نمایند و در فصل کاشت، در اختیار کشاورزان برنج کار قرار می دهند. جهاد کشاورزی و وزارت نیرو، آب این سد ها را با کانال هایی که طراحی شده است در اختیار شالی کاران قرار می دهند تا آنها شالی بکارند.

اما  شیوه غیر مجاز تامین آب برنج کشت دوم نیز ، حفر چاه های غیر مجاز می باشد.

در برخی مناطق، به کشاورزان اجازه و آب کافی برای برنج کشت دوم داده نمی شود؛ اما کشاورز می خواهد که برنج بکارد و برخلاف توصیه های جهاد کشاورزی مبنی برحفر نکردن چاه های بدون مجوز، اقدام به این کار می کند تا بتواند برنج کشت دوم خویش را به ثمر برساند. تعداد این چاه های غیر مجاز ، در حدود ۸۰ هزار تا می باشد!

کشت دوم برنج ، چه قدر آب می خواهد کشت دوم برنج ، چه قدر آب می خواهد؟

احتمال شور شدن خاک

البته عده ای (از جمله برخی مسوولین محیط زیست) بر این باور هستند که تامین آب برنج کشت دوم، چه مجاز باشد و چه غیر مجاز، بر سطح آب های زیرزمینی تاثیر می گذارد و سفره های آبِ شیرینی که سال هاست در زیرِ زمین شمال قرار دارد را کوچک و کوچک تر می کند و احتمال شور شدن خاک در مناطق کناری دریای کاسپین یا خزر را بالا می برد.

اگر باور آنان درست باشد، شاید در آینده ای نه چندان دور، سرسبزی و محیط زیست این استان همیشه آباد، به شدت به خطر بیفتد.

اختلاف نظرها درباره آسیب ها ، زیان ها ، ضررها و مضرات برنج کشت دوماختلاف نظرها درباره آسیب ها، زیان ها ، ضررها و مضرات برنج کشت دوم

دیگر نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.