یک گروه از کارگران برنج در حال وجین برنج – نوشهر- مازندران

شاید در شالی زارهای برنج شمال ایران، گروه هایی از کشاورزان را دیده باشید که با هم دیگر ، فعالیت های مربوط به کاشت، داشت و برداشت برنج را انجام می دهند؛ اما برای تان این سوال و پرسش پیش آمده باشد که این کارگران برنج ، چه کسانی هستند و یا دستمزد شان چه قدر است؟

 

گروه های فامیلی کارگران برنج

بسیاری از گروه های کارگران برنج که در گذشته یا اکنون در کار کشاورزی برنج وجود دارند، گروه هایی هستند که با همدیگر فامیل هستند و خویشاوند می باشند و این مساله نیز ریشه در فرهنگ شمال ایران دارد.
داماد و مادر زن و عروس و عمو و دایی و پسرخاله ؛ این ها و نسبت های دیگر فامیلی را شما می توانید بین یک گروه فامیلی کشاورز در شمال ایران پیدا نمایید.
در یک روز یک گروه فامیلی برنج کار با هم بر روی یک شالی زار که اختصاص به یکی از اعضا دارد، کار می کنند و در صورتی که کار آن شالی زار به پایان رسید، روز بعد سراغ شالی زار ای دیگر می روند و کار آن شالی زار را انجام می دهند.
این کار سبب می شود که هزینه تمام شده این گروه پایین بیاید؛ یعنی این که بدون این که پولی پرداخت کرده باشند ، همه با هم دیگر ، با کار کردن روی شالی زار های یک دیگر ، برنج شان را کاشته یا بالا آورده اند و کار را یک سره کرده اند؛ در حالی که اگر همین کار را می خواستند با کارگرهای مزدبگیر انجام بدهند، هزینه تولید برنج شان افزایش می یافت.

یک گروه کارگری برنج در کومله - استان گیلان

یک گروه کارگر برنج که با هم دیگر فامیل هستند – کومله – استان گیلان

گروه های غیر فامیلی کارگران برنج

البته همیشه این طور نیست که اگر در شالی زار ای دیدید که ده پانزده بیست نفر در حال کار هستند و نشا می کنند یا برنج می برند، همه شان با هم دیگر فامیل باشند؛ بلکه ممکن است که کارگرهای مزدبگیر باشند.
اگر صاحب شالی زار برنج، خودش کارگرهایش را بشناسد و با آنها هماهنگ باشد، خودش روز و زمان برداشت برنج را مشخص می کند و با کارگرهایش هماهنگ می کند و برنج ش را برداشت (یا نشا) می نماید.
ولی اگر خودش ، کارگر دم دست نداشته باشد باید برای پیدا کردن کارگران برنج چه کار کند ؟

 

آرشیو کارگران برنج

هستند کسانی در شهرهای شمالی که کارشان این است که کارگرهای مختلف برنج را استخدام و ساماندهی می کنند و آنها را برای رفتن به شالی زار افراد گوناگون ، هماهنگ می نمایند.
مثلا شما یک شالی زار برنج دارید که می خواهید روز سه شنبه ، برداشت خود را انجام بدهید و به ۷ نفر کارگر خانم یا آقا نیاز دارید.
شما می آیید پیش یکی از این افراد که هماهنگ کننده کارگران برنج است و به او می سپارید که برای روز سه شنبه ، ۷ کارگر به شما اختصاص بدهد. آن فرد، اسم شما را یادداشت می کند و با آن ۷ نفر هم هماهنگ می کند و روز سه شنبه صبح، کارگرهای شما آماده هستند تا به شالی زار برنج تان بیایند و کار برداشت تان را انجام بدهند.

 

ساعت کاری کارگر برنج

معمولا شیفت کاری کارگرها برنج، یا صبح است یا بعد از ظهر و یا این که کل روز. اگر صبح باشد، از ساعت ۷ کار می کنند تا ساعت یک و نیم یا ۲٫
شیفت بعد از ظهر هم از ساعت ۱ شروع می شود و تا ساعت ۷ غروب طول می کشد.
ممکن است برای رفت و آمد کارگرها هم ، هزینه ای دریافت بشود.

 

دستمزد کارگر برنج

دستمزد کارگران برنج نیز در سال های مختلف متفاوت است و فرق دارد. در سال ۱۳۹۷ ، مزد کارگران برنج در شهرهای گوناگون شمال ایران ،بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بوده است.
علت تفاوت قیمت ، به سختی و حجم کار و تفاهم بین صاحب زمین و کارگر بر می گردد.
به صورت کلی ، دریافتی و حقوق کارگران برنج که زمین از خودشان ندارند، نسبت به تورم و هزینه های جاری زندگی ، پایین است و کارگری برنج جزو مشاغل فرعی به حساب می آید؛ چرا که به صورت فصلی(بهار و تابستان) می باشد و امکان کار در این رشته ، در طول سال و به صورت همیشگی وجود ندارد.

دیگر نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.