کندوج عابدینی در موزه میراث روستایی گیلان

کندوج پدر اسماعیل عابدینی در موزه میراث روستایی گیلان

کندوج عابدینی در موزه میراث روستایی گیلان

کندوج ، همان انبار نگهداری برنج در گذشته بوده است. کندوج پدر اسماعیل عابدینی در موزه میراث روستایی گیلان که از روستای دِهبَنِه به آنجا آورده شده است، بزرگ ترین کندوج این موزه است. این موزه زیبا و فولکوریک ، در بین راه فومن – رشت و در شهر سراوان قرار دارد.

در موزه میراث روستایی گیلان ، شما می توانید خانه ها ، کندوج ها ، ابزارهای زندگی و در کل روش زندگی مردمان روستایی گیلان را در گذشته مشاهده کنید. بسیاری از ابزارهایی که در گذشته برای کاشت و برداشت برنج نیز استفاده می شده است، در این موزه وجود دارد.

این موزه ، در سطح جهانی دارای اعتبار زیادی است و زیر نظر یونسکو (سازمان علمی فرهنگی جهانی) اداره می شود.

 

آوردن کندوج عابدینی به موزه میراث روستایی گیلان

در سال ۱۳۸۴ ، چندین سال پس از درگذشت پدر اسماعیل عابدینی ( مرحوم عیسی عابدینی) ، کارشناسان  و معماران موزه میراث روستایی گیلان ، زیر نظر دکتر محمود طالقانی ، به روستای دهبَنِه می روند . آنها کندوج عابدینی را به عنوان یکی از بزرگ ترین کندوج های جلگه شرقی گیلان شناسایی می کنند. سپس پیشنهاد بردن کندوج به موزه میراث روستایی گیلان ،به خانواده عابدینی داده می شود که ایشان با این کار موافقت می نمایند.

اسماعیل عابدینی و برادرش ( موسی عابدینی) فکر می کردند که با بودن کندوج پدری شان در موزه ، مردم بهتر می توانند با فرهنگ آنها و دیگر مردم روستایی گیلان آشنا بشوند.

دیگر نوشته ها

۳ دیدگاه‌

  1. مریم اصغری گفت:

    من کندوج ها را در موزه میراث روستایی گیلان دیده ا م. خیلی قشنگ اند.

  2. کوکبی از تهران گفت:

    قشنگه

  3. فرهاد پیراسته گفت:

    کندوج ها و بناهای این چنینی ، نمادی از معماری سنتی کشاورزی مردمان ما هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.